<< >>
Strona główna > Książka na Telefon > "Fizyka wokół nas"


"Fizyka wokół nas" Paul G. HewittW ostatnim czasie otrzymałam książkę autorstwa Paula G. Hewitt zatytułowaną "Fizyka wokół nas", która zawiera opisy różnorodnych zjawisk fizycznych. Książka jest naprawdę super. W tym naukowym zbiorze możemy natknąć się na szereg opisów doświadczeń z przeróżnymi rysunkami, w tym także humorystycznymi. Znajdziemy w niej wiele objaśnionych zjawisk fizycznych. W rozdziale  poświęconemu pierwszej zasadzie termodynamiki i meteorologii uzyskamy odpowiedź  na pytanie: „Czy prądy konwekcyjne w płaszczu ziemskim powodują ruch kontynentów wzdłuż powierzchni Ziemi? (…)”. Poza tym z książki dowiemy się o szwajcarskim uczonym Danielu  Bernoulli, który sformułował prawo Bernoulliego w następującym brzmieniu: „Gdy prędkość płynu rośnie, jego wewnętrzne ciśnienie maleje”. Natomiast jeżeli prędkość maleje, wewnętrzne ciśnienie  powiększa się. 
W opracowaniu  znajdziemy również wiele informacji dotyczących przewodzenia ciepła i odpowiedzi na pytanie zadane przez autora książki, np. „Co płynie po wbiciu gwoździa w lód: zimno od gwoździa do dłoni, czy ciepło z  dłoni do gwoździa?”. Poza tym uzyskamy informacje o termodynamice, drganiach i falach, dźwięku – w tym o tzw. załamaniu fal dźwiękowych, które często następuje pod wodą (gdzie spotykają się obszary o różnych temperaturach) czy też o względności ruchu. 
Książkę gorąco polecam i to nie tylko dla fanów fizyki. Duża ilość opisanych doświadczeń jest fajnym krokiem do lepszego poznania tej dziedziny nauki, a także matematyki i chemii. Niektóre z doświadczeń można samemu wykonać w warunkach domowych.
W mojej ocenie książka godna polecenia. Jedyny minus to ciężar książki. W mojej ocenie powinna być podzielona na dwa tomy.