<< >>
Strona główna
UWAGA! Informacje dla Czytelników
Nieczynne Wypożyczalnie:
Wypożyczalnia nr 9 (ul. Nowosielecka 20) od dnia 8 listopada będzie nieczynna do odwołania z powodu remontu.
Wypożyczalnia nr 54 (ul. Marszałkowska 9/15) będzie nieczynna w dniach od 15 listopada do 3 grudnia z powodu inwentaryzacji księgozbioru.
Za utrudnienia przepraszamy!
 
Wystawa Wrzosa w Wypożyczalni nr 97 - ul. Czerniakowska 178a

Od 9 listopada, zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 i Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ul. Czerniakowskiej 178a na wystawę malarstwa, której autorem jest Krzysztof "Wrzos" Wrzosek. Więcej o artyście w linku: Wrzos.
Prace będzie można oglądać do 3 grudnia w godzinach pracy biblioteki (od poniedziałku do piątku,
od 10:00 do 19:00).

Zapraszamy serdecznie!

 
"Kolędy przybłędy" - przedświąteczny występ wokalno-instrumentalny w Wypożyczalni nr 97 - 08.12.2021

Stowarzyszenie Res Carpathica oraz Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zapraszają w  środę 8 grudnia o godzinie 18:00 do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 przy ulicy Czerniakowskiej 178A, na przedświąteczny występ wokalno-instrumentalny pt.: "Kolędy przybłędy".
Wystąpią: Ewa Gaworska i Przyjaciele.


Wstęp wolny!

 
Wystawa "Mała Ojczyzna - opowieści mojej ulicy"

Zapraszamy na drugą odsłonę wystawy "Mała Ojczyzna - opowieści mojej ulicy", zrealizowanej w ramach projektu obywatelskiego m.st. Warszawy na 2020 rok.

Zdjęcia umieszczone w witrynach i pomieszczeniach Wypożyczani dla Dorosłych i Młodzieży nr 81 przy ul. Przechodniej 2 przedstawiają historię okolicy Mirowa z czasów przedwojennych i okresu okupacji, a pomysłodawcą wystawy jest wieloletni czytelnik tejże biblioteki.

Prezentowane fotografie pozyskaliśmy bezpłatnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Państwowego w Warszawie oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dopełnieniem wystawy jest wykład w wersji on-line, na temat historii okolicy, wygłoszony przez Panią Beatę Chomątowską - pisarkę, dziennikarkę i Prezeskę Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Stacja Muranów": "Wykład Pani Beaty Chomątowskiej o historii okolic biblioteki przy ul. Przechodniej 2".

Wystawa w wersji on-line: Wystawa "Moja Ojczyzna - opowieści mojej ulicy" w wersji on-line.

 
"Książki Lema, czyli co czytał najważniejszy polski futurolog" - biblioteka internetowa Wolne lektury poleca

Z okazji Roku Lema biblioteka internetowa Wolne Lektury we współpracy z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju opublikuje 18 książek, które istotnie wpłynęły na twórczość Stanisława Lema. Jak zawsze książki zostaną udostępnione na wolnej licencji, co oznacza, że można będzie je czytać i rozpowszechniać bez opłat. W skład kolekcji "Stanisław Lem poleca" wejdą dzieła Fiodora Dostojewskiego, Karela Čapka czy Stefana Grabińskiego.
Rok 2021 obfituje w konkursy, konferencje, wystawy i inne wydarzenia związane z twórczością Stanisława Lema. Biblioteka Wolne Lektury, prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska, oraz Fundacja PFR dołączają do obchodów - w 2021 r. opublikują wspólnie 18 książek ważnych dla Lema. Będą to głównie dzieła science fiction, w tym pierwszy utwór, w którym pojawiło się słowo "robot", czyli "R.U.R." Karela Čapka, w nowym tłumaczeniu Martyny M. Lemańczyk. W Wolnych Lekturach ukaże się też dzieło klasyki literatury rosyjskiej - "Wspomnienia z martwego domu" Fiodora Dostojewskiego w tłumaczenia Józefa Tretiaka. Nie zabraknie polskiego akcentu. Biblioteka internetowa Wolne Lektury opublikuje również opowieści grozy Stefana Grabińskiego: opowiadania z tomów "Księga ognia", "Niesamowita opowieść", "Z wyjątków. W pomrokach wiary" oraz powieści "Cień Bafometa" i "Klasztor i morze". Każda z nich ukaże się w wersji ebooka i audiobooka.
Kolekcja "Stanisław Lem poleca" biblioteki Wolne Lektury i Fundacji PFR to wybór tekstów, które Lem polecał młodym czytelnikom, a które są dziś polskiemu odbiorcy całkowicie nieznane bądź też zapomniane z powodu archaicznych tłumaczeń lub niewielkiej dostępności na rynku książki.
Od 13 lat publikujemy dzieła literatury polskiej i światowej, zarówno te należące do tzw. kanonu, jak i te mniej znane. W ostatnich latach dzięki naszym działaniom w bibliotece ukazała się m.in. Kolekcja polskiej poezji współczesnej "Wiersz wolny", w której znajduje się już ponad 30 tomów poetyckich polskich poetek i poetów, czym uzupełniliśmy rodzimy rynek książki o dzieła ważne, choć niekomercyjne, których polskim wydawcom nie opłaca się wydawać. Teraz, dzięki wsparciu fundacji PFR, możemy opublikować kolejne książki - mówi Paulina Choromańska, wiceprezeska fundacji Nowoczesna Polska.
Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju na bieżąco realizuje szereg projektów edukacyjnych i kulturalnych. Ze względu na misję naszej Fundacji oraz cele postawione przed Centralnym Domem Technologii postanowiliśmy aktywnie włączyć się w obchody Roku Lema i zaproponować szereg działań dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Jedną z naszych aktywności jest wsparcie Fundacji Nowoczesna Polska w publikacji i bezpłatnym udostępnieniu 18 książek, które wpłynęły na twórczość tego wybitnego pisarza. Cieszymy się, że dzięki naszej współpracy każdy będzie mógł mieć dostęp do literatury, którą cenił i polecał Stanisław Lem - mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.
Biblioteka Wolne Lektury wraz z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju przygotują także cykl warsztatów i spotkań autorskich, które odbędą się już tej wiosny. Więcej informacji na ten temat wkrótce.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>