Jak mieszkali mieszczanie

19 października 2023 roku o godzinie 17:00 „Dwaj Panowie po spacerze” spotkali się ze słuchaczami wykładów o Starej Warszawie w przytulnym i gościnnym wnętrzu Wypożyczalni nr 7 przy ul. Marszałkowskiej 55/73. „Piwnica pod Regałami” otrzymała zapewnienie o tej gościnie, aż do zakończenia remontu kamienicy na Świętojańskiej. Tymczasem Andrzej Sołtan i Sebastian Lenart przy lektorskim wsparciu Jacka Pacochy, przeprowadzili nas w czasie i przestrzeni opowiadając, jak na przestrzeni stuleci mieszkali warszawiacy, jakie to były mieszkania, do czego służyły wybrane pomieszczenia. Dowiedzieliśmy się również o gustach modach i możliwościach mieszkańców miasta z relacji; jakimi otaczali się w domach przedmiotami. Czas minął niepostrzeżenie, a z pewnością wiele by o tym jeszcze można było mówić. Najbliższe spotkanie z "Dwoma Panami po spacerze" już 9 listopada 2023 roku (czwartek, godzina 17:00) również w Wypożyczalni nr 7, a jego tematem będzie „Życie towarzyskie – salony, karczmy, szynki, kawiarnie…”.
Organizatorem cyklu współfinansowanego przez Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy jest Fundacja Bez Wizy wspólnie z Czytelnią Naukową Nr VII, zaś partnerem Oddział Stare Miasto Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.