Stanisław Wyspiański - młodopolski artysta totalny

12.02 - 12.06.2024, 10:00 - 19:00

W Wypożyczalni 43. przy ul. Świętojańskiej 5. od 12 lutego 2024 r. można obejrzeć wystawę pt. Stanisław Wyspiański - młodopolski artysta totalny. 
Ekspozycja przypomina o 155. rocznicy urodzin jednego z największych i najbardziej wszechstronnych polskich artystów o wręcz renesansowej skali uzdolnień.

Artysta totalny, wizjoner i geniusz - to chyba najbardziej trafne i adekwatne określenia nasuwające się przy próbie zdefiniowania tej spuścizny artystycznej i jej trwałego miejsca w kulturze polskiej i europejskiej. 
Wystawa na Świętojańskiej usiłuje pokazać Stanisława Wyspiańskiego jako poetę, twórcę teatru, dramaturga, malarza, autora polichromii, witraży, ilustratora książek, scenografa, projektanta mebli i wnętrz a nawet architekta – autora słynnego projektu zabudowy wzgórza wawelskiego. Prezentowane ilustracje dzieł przybliżyć mają fenomen i wielość zainteresowań tej niezwykłej  indywidualności twórczej. W historii sztuki polskiej Stanisław Wyspiański jest artystą absolutnie wyjątkowym. Nie było i nie ma drugiego takiego twórcy, który dokonałby tak wiele w tak krótkim czasie - bo w ciągu zaledwie 38 lat życia. 
Można zobaczyć kopie autoportretów, portretów dzieci i rodziny artysty, pejzaże Krakowa z nastrojowymi „Chochołami”, cykl malowanych z okna szafirowej pracowni Widoków na Kopiec Kościuszki no i oczywiście rysunki i obrazy ukochanych przez Wyspiańskiego kwiatów. Na naszej skromnej ekspozycji są kopie witraży z najsłynniejszym  z nich – Bóg Ojciec - Stań się i fragmenty polichromii z kościoła Franciszkanów w Krakowie. Można, także na podstawie ilustracji, zapoznać się z realizacjami projektów mebli z salonu Żeleńskich oraz ocenić jego wysiłki w sztuce dekorowania wnętrz na przykładzie świetlicy krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Bibliotekarze przygotowali także dla czytelników i zawsze mile widzianych gości, wydruki wierszy i fragmentów dramatów Wyspiańskiego. Warto sobie uprzytomnić, że mimo upływu ponad stu lat, niektóre frazy zwłaszcza z „Wesela”- weszły na stałe do naszej świadomości kulturowej i języka potocznego. Mamy nadzieję, że ten zaproponowany wybór utworów i cytatów, choć subiektywny, zainspiruje i zachęci Państwa do intensywnej i pogłębionej lektury dzieł autora. 
Wystawie towarzyszą utwory literackie autora Wesela do których wypożyczenia i przeczytania gorąco zachęcamy.

Działalność i patronat

Cytaty (slider)

Dbanie o stały rozwój zatrudnionych w bibliotece pracowników, dążenie do doskonalenia środowiska zawodowego oraz wspieranie koleżanek i kolegów, zwłaszcza podwładnych w rozwijaniu kompetencji zawodowych.

Tworzenie przyjaznej biblioteki i spełnianie oczekiwań wszystkich jej użytkowników. Życzliwe traktowanie wszystkich tych, którzy chcą skorzystać z oferty biblioteki.

Rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców dzielnicy Śródmieście i Miasta Stołecznego Warszawy oraz upowszechnianie wiedzy i rozwoju kultury.

Zapewnienie Czytelnikom dostępu do wszelkiego rodzaju informacji. Stwarzanie warunków i umacnianie nawyków czytelniczych wśród dzieci od lat najmłodszych.

Otaczanie szczególną troską użytkowników niepełnosprawnych oraz tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji społecznej.

Udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i dbanie o zachowanie tożsamości kulturowych.

Wesołych świąt!