Oddział Książka na Telefon wyróżniony certyfikatem "Miejsce Przyjazne Seniorom"

27.05.2024,

Nasz Oddział Książka na Telefon został wyróżniony certyfikatem "Miejsce Przyjazne Seniorom".

Podczas uroczystej gali 27 maja 2024 r. w Teatrze Syrena wyróżniono miejsca, które otrzymały certyfikaty Miejsca Przyjaznego Seniorom.
Wyróżniony został Oddział "Książka na Telefon" Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Konkursowi przyświeca idea wyróżnienia instytucji, lokalnych przedsiębiorców, organizacji oraz osób, które w szczególny sposób wychodzą naprzeciw potrzebom starszych mieszkańców Warszawy. Często działania te znacznie wykraczają poza podstawowy, statutowy zakres ich aktywności.

Istniejący od 2001 roku Oddział "Książka na Telefon" został stworzony z myślą o osobach starszych i tych z niepełnosprawnościami. Bibliotekarki pracujące w "Książce na Telefon" są pośredniczkami między biblioteką a osobami, które do niej przyjść nie mogą. Wypożyczają i przywożą bezpłatnie do domu książki i audiobooki ze zbiorów własnych Biblioteki Śródmieście oraz - na zasadzie wypożyczeń międzybibliotecznych - z BUW. Z usług KNT mogą korzystać również, na określonych w regulaminie warunkach, wszyscy inni czytelnicy. 
Takie wypożyczenia to nie tylko zwykłe przekazanie książek z ręki do ręki. Ilość czasu, uwagi, wrażliwości poświęcana przy tej okazji Czytelniczkom i Czytelnikom jest nie do przeliczenia, a mnogość historii usłyszanych w tym wszystkim mogłaby wystarczyć zapewne na przepastną antologię biografii warszawianek i warszawiaków.

Działalność i patronat

Cytaty (slider)

Dbanie o stały rozwój zatrudnionych w bibliotece pracowników, dążenie do doskonalenia środowiska zawodowego oraz wspieranie koleżanek i kolegów, zwłaszcza podwładnych w rozwijaniu kompetencji zawodowych.

Tworzenie przyjaznej biblioteki i spełnianie oczekiwań wszystkich jej użytkowników. Życzliwe traktowanie wszystkich tych, którzy chcą skorzystać z oferty biblioteki.

Rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców dzielnicy Śródmieście i Miasta Stołecznego Warszawy oraz upowszechnianie wiedzy i rozwoju kultury.

Zapewnienie Czytelnikom dostępu do wszelkiego rodzaju informacji. Stwarzanie warunków i umacnianie nawyków czytelniczych wśród dzieci od lat najmłodszych.

Otaczanie szczególną troską użytkowników niepełnosprawnych oraz tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji społecznej.

Udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i dbanie o zachowanie tożsamości kulturowych.