Oddział Książka na Telefon wyróżniony certyfikatem "Miejsce Przyjazne Seniorom"

27.05.2024,

Nasz Oddział Książka na Telefon został wyróżniony certyfikatem "Miejsce Przyjazne Seniorom".

Podczas uroczystej gali 27 maja 2024 r. w Teatrze Syrena wyróżniono miejsca, które otrzymały certyfikaty Miejsca Przyjaznego Seniorom.
Wyróżniony został Oddział "Książka na Telefon" Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Konkursowi przyświeca idea wyróżnienia instytucji, lokalnych przedsiębiorców, organizacji oraz osób, które w szczególny sposób wychodzą naprzeciw potrzebom starszych mieszkańców Warszawy. Często działania te znacznie wykraczają poza podstawowy, statutowy zakres ich aktywności.

Istniejący od 2001 roku Oddział "Książka na Telefon" został stworzony z myślą o osobach starszych i tych z niepełnosprawnościami. Bibliotekarki pracujące w "Książce na Telefon" są pośredniczkami między biblioteką a osobami, które do niej przyjść nie mogą. Wypożyczają i przywożą bezpłatnie do domu książki i audiobooki ze zbiorów własnych Biblioteki Śródmieście oraz - na zasadzie wypożyczeń międzybibliotecznych - z BUW. Z usług KNT mogą korzystać również, na określonych w regulaminie warunkach, wszyscy inni czytelnicy.
Takie wypożyczenia to nie tylko zwykłe przekazanie książek z ręki do ręki. Ilość czasu, uwagi, wrażliwości poświęcana przy tej okazji Czytelniczkom i Czytelnikom jest nie do przeliczenia, a mnogość historii usłyszanych w tym wszystkim mogłaby wystarczyć zapewne na przepastną antologię biografii warszawianek i warszawiaków.