Jan Matejko - twórca narodowej wyobraźni

30.03.2023, 10:00 - 19:00

W roku Jana Matejki (w 185 rocznicę urodzin i 130 rocznicę śmierci malarza) zapraszamy naszych czytelników i wszystkich miłośników malarstwa autora Bitwy pod Grunwaldem do Wypożyczalni nr 43 przy ul. Świętojańskiej 5.

Można tutaj obejrzeć wystawę pt: Jan Matejko - twórca narodowej wyobraźni. Matejko to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa historycznego w Europie, był twórcą ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców. Jego dzieła są przykładem służebnej roli sztuki. Główną ideą jego obrazów było, podobnie jak w twórczości literackiej Henryka Sienkiewicza, pokrzepienie serc rodaków po klęsce Powstania Styczniowego.

W masowej wyobraźni Polaków ten malarz zajmuje miejsce jedyne i wyjątkowe. Powielana na wielką skalę, matejkowska sztuka wszechobecna w reprodukcjach, znaczkach, czy na banknotach - wizerunki królów - była dla wielu pokoleń jedną z najważniejszych form kontaktu z historią i malarstwem. Jego kreacje dziejów wywarły wpływ na nasze wyobrażenia o przeszłości.

Postaci z jego obrazów np.: zadumany nad losami ojczyzny Stańczyk, Rejtan rozdzierający szaty w  proteście przeciwko rozbiorowi Polski, towarzyszyły nam w najbardziej dramatycznych momentach dziejów, także w tej historii najnowszej.

Zwiedzanie wystawy od poniedziałku do piątku, w godz. 10-19.

Działalność i patronat

Cytaty (slider)

Dbanie o stały rozwój zatrudnionych w bibliotece pracowników, dążenie do doskonalenia środowiska zawodowego oraz wspieranie koleżanek i kolegów, zwłaszcza podwładnych w rozwijaniu kompetencji zawodowych.

Tworzenie przyjaznej biblioteki i spełnianie oczekiwań wszystkich jej użytkowników. Życzliwe traktowanie wszystkich tych, którzy chcą skorzystać z oferty biblioteki.

Rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców dzielnicy Śródmieście i Miasta Stołecznego Warszawy oraz upowszechnianie wiedzy i rozwoju kultury.

Zapewnienie Czytelnikom dostępu do wszelkiego rodzaju informacji. Stwarzanie warunków i umacnianie nawyków czytelniczych wśród dzieci od lat najmłodszych.

Otaczanie szczególną troską użytkowników niepełnosprawnych oraz tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji społecznej.

Udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i dbanie o zachowanie tożsamości kulturowych.