Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zaprasza na wystawę "Nowe Miasto w Warszawie - historia i kontrowersje wokół odbudowy".
Wystawa czynna od 18 lipca do końca stycznia 2026 r. w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 43 przy ul. Świętojańskiej 5 (I piętro).
Serdecznie zapraszamy do naszej Biblioteki przy ul. Świętojańskiej 5 (I piętro) na wystawę ”Nowe Miasto w Warszawie - historia i kontrowersje wokół odbudowy” przedstawiającą początki lokacji Nowej Warszawy oraz wybrane obiekty Nowego Miasta i ich historię. Dowiemy się np. o pięknym nieistniejącym już pałacu Kotowskich na Rynku Nowego Miasta, o nieodbudowanej neogotyckiej arkadzie przy kościele św. Jacka i wysokich kamienicach czynszowych z drugiej połowy XIX wieku zakłócających klasycystyczną architekturę i ład urbanistyczny. Ekspozycja dotyka także problemów związanych z odbudową. Stara się pokazać jak ideologiczne przesłanki wpływały na merytoryczne sprawy restytucji. Można zobaczyć jak często ówczesna władza decydowała o pozbawianiu kamienic symboli religijnych i jak rzeźby o tematyce sakralnej zastępowano sztuką świecką. Zamiast dawnej Matki Boskiej Łaskawej i Bożego Baranka, w niszach osiemnastowiecznej kamienicy, po odbudowie, pojawiła się Diana i Dzik.
Wystawa prezentuje również nowomiejskie sgraffita i polichromie. Malowidła Nowej Warszawy od początku swego istnienia znalazły się w ogniu krytyki. Wywoływały kontrowersje i burzliwe dyskusje związane z jakością odbudowy. Zarzucano im m.in. zbyt ostrą kolorystykę, ahistoryczność i brak związku z architekturą.
Mamy nadzieję, że nasza wystawa nieco przybliży zabytki i dzieje tej, mało znanej, niedocenianej części Starówki. Jest paradoksem, że istniejące przez wieki obok siebie dwa miejskie organizmy, a obecnie dwie części Starego Miasta mogą być tak rozmaicie postrzegane w świadomości mieszkańców Warszawy i odwiedzających.
Stare Miasto pozostaje żelaznym, obowiązkowym punktem zwiedzania dla turystów krajowych i zagranicznych, tymczasem Nowe Miasto ciągle nieodkryte pozostaje jakby w cieniu, choć równie piękne i ciekawe. Nieliczni tylko są zainteresowani nowomiejskim rynkiem, pięknymi kamienicami i kościołami, a wielka szkoda.
Wystawie towarzyszy akcja „ Wiersz dla Ciebie” – „Stare i Nowe Miasto w poezji i prozie polskiej”. Tym razem wśród wybranych utworów znalazły się także wiersze oddające społeczny entuzjazm i determinację towarzyszące wielkiemu dziełu odbudowy.
Serdecznie dziękujemy za udostępnienie zdjęć naszej Czytelniczce Pani Urszuli Zielińskiej-Meissner, Panu Ryszardowi Mączewskiemu z Fundacji Warszawa 1939, Instytutowi Sztuki PAN oraz Muzeum Warszawy.

Polichromia Hanny Żuławskiej, Rynek Nowego Miasta 17

Polichromia Hanny Żuławskiej, Rynek Nowego Miasta nr 5/7

Polichromia Zofii Artymowskiej i Janiny Węgrzynowskiej, Rynek Nowego Miasta 27

Mozaika ceramiczna Zofii Czarnockiej-Kowalskiej, Mostowa 9/9A
