Starówka zawsze tak licznie odwiedzana, podczas swoich 72 Urodzin szczególnie tętniła życiem. Spacerowicze wypełniali uliczki Starego miasta korzystając z atrakcji przygotowanych przez Grupę Starówka. Oferta instytucji kultury była zachęcającą inspiracją do zwiedzania wystaw, uczestniczenia w warsztatach, grach terenowych, projekcjach, prezentacjach, koncertach. Drzwi Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy były szeroko otwarte. Na Świętojańskiej 5 goście mogli zwiedzić wystawę, otrzymać w prezencie książkę, wybrać wiersz, uwierzytelnić swoją obecność okolicznościową pieczęcią, wykonać własnoręcznie pamiątkowe magnesy z motywami Starego Miasta. W samo południe, gdy na parterze odbywały się warsztaty „Pocztówka z Warszawy – spotkania z rękodziełem”, na I piętrze, innemu audytorium Elżbieta Rowińska mówiła „O historii i odbudowie Nowego Miasta w Warszawie”. Godzinę później w „Piwnicy pod Regałami” Ludmiła Milc opowiadała o kobietach zaangażowanych w odbudowę Starego Miasta. Zwiedzający z zainteresowaniem oglądali wnętrza Biblioteki z umeblowaniem i metaloplastyką wpisanymi do rejestru zabytków. Cieszyliśmy się wielością gości na wszystkich piętrach, którzy byli aktywni, zaciekawieni i miejmy nadzieję usatysfakcjonowani. Następne Urodziny Starówki za rok.
W miniony weekend obchodziliśmy 72. Urodziny Starówki, podczas których w naszej Bibliotece odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. Wśród nich gawęda varsavianistyczna towarzysząca wystawie ”Nowe Miasto w Warszawie - historia i kontrowersje wokół odbudowy”. Podczas gawędy i oglądania wystawy można było zapoznać się z wybranymi obiektami Nowego Miasta, które mają swoje tajemnice, doświadczyły burzliwych losów, zostały bohaterami filmów, utworów literackich, rycin i obrazów w różnych wiekach. Okazało się, że Nowe Miasto ma również swoje pasjonujące dzieje i równie ciekawą, burzliwą historię odbudowy. Ponadto dowiedzieć się można było jak ideologiczne przesłanki decydowały często o jakości i merytorycznych aspektach restytucji oraz jak wielkie kontrowersje i fale krytyki wywoływały nowomiejskie sgraffita i polichromie.
Paradoksem jest, że istniejące przez wieki obok siebie dwa miejskie organizmy mogą być tak rozmaicie postrzegane w świadomości mieszkańców Warszawy i odwiedzających. Stare Miasto pozostaje żelaznym, obowiązkowym punktem zwiedzania dla turystów krajowych i zagranicznych, tymczasem Nowe Miasto ciągle niedoceniane pozostaje jakby w cieniu, choć równie piękne i ciekawe. Zazwyczaj tuż za Barbakanem spacerujący Warszawiacy i przyjezdne wycieczki kończą swoje zwiedzanie Starówki w okolicznych kawiarniach i restauracjach. Nieliczni tylko są zainteresowani nowomiejskim rynkiem, pięknymi kamienicami i kościołami, a wielka szkoda.
Wszystkim wydarzeniom w tym dniu towarzyszyła akcja "Wiersz dla Ciebie" – "Stare i Nowe Miasto w poezji i prozie polskiej". Tym razem wśród wybranych utworów znalazły się także wiersze oddające społeczny entuzjazm i determinację towarzyszące wielkiemu dziełu odbudowy.
W sobotę w godzinach 12:00-15:00 odbyły się także cieszące się wielkim powodzeniem warsztaty decoupage z cyklu „Spotkania z rękodziełem”, których uczestnicy mogli własnoręcznie stworzyć unikalne "Pocztówki z Warszawy" - oczywiście z motywem Starówki. Podczas spotkania panowała twórcza, pełna nowatorskich i oryginalnych pomysłów atmosfera. A wykonane karty można będzie wysłać swoim bliskim z pozdrowieniami ze stolicy.
Podobnie jak w roku ubiegłym nasi goście zostali obdarowani upominkiem książkowym.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za udział w naszych imprezach. Szczególne podziękowania składamy naszym prowadzącym: Danucie Kępniak (warsztaty) oraz Elżbiecie Rowińskiej (gawęda).