Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 43

Kierownik
Elżbieta Tomasiak
Standardowe godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00-19:00
wtorek: 10:00-20:00
środa - piątek: 10:00-19:00
sobota: 9:00-15:00
O placówce

Wypożyczalnia Nr 43 powstała w 1956 r. Mieści się w dawnej kamienicy Karola Schmitta, który na początku XVIII w. kupił dwa sąsiadujące domy, a w 1728 r. połączył je i gruntownie przebudował. Zwana jest też kamienicą Gautierów - od nazwiska jej właścicieli z drugiej połowy XVIII w. Podczas powstania warszawskiego została zniszczona i w latach 1953-1956 odbudowana wg projektu wybitnej architekt Haliny Kosmólskiej, która przywróciła jej wygląd z 1728 r. Wejście do budynku od 1974 r. zdobi odlany z metalu szyld przedstawiający uniwersalny symbol wiedzy i mądrości - sowę w otwartej księdze. Usytuowane na pierwszym piętrze pomieszczenia biblioteki przyciągają swoistym klimatem osiemnastowiecznej budowli i wyposażeniem z lat pięćdziesiątych minionego wieku. Piękne meble zdobione intarsją i dekoracyjnymi okleinami oraz elementy sztuki metaloplastycznej zaprojektowane i wykonane przez Spółdzielnię Artystyczną "Rzut" wpisane zostały w 2023 r. do rejestru zabytków. 
Biblioteka oferuje swoim czytelnikom szeroki wybór publikacji z zakresu literatury pięknej w języku polskim i w językach obcych, wśród których znajdują się m.in. chętnie czytane powieści obyczajowe, psychologiczne, historyczne i kryminalne oraz romanse i fantastyka. Oprócz beletrystki wypożyczyć można także literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy, a zwłaszcza z zakresu historii, historii literatury i sztuki oraz chętnie czytaną literaturę faktu, biografie i wspomnienia, a także książki podróżnicze i poradniki. 
Tym, którzy wolą słuchać proponujemy blisko 1500 audiobooków, a wśród nich różnego rodzaju powieści, pamiętniki, lektury szkolne oraz pozycje do nauki języków obcych.
Wypożyczalnia dysponuje także oddzielną salą komputerową, w której użytkownicy mogą skorzystać z katalogu oraz bezpłatnego dostępu do dwóch stanowisk komputerowych z Internetem i z Wi-Fi. 
Za wydruki komputerowe i ksero pobierana jest opłata zgodnie z obowiązującym cennikiem.
Ponadto w bibliotece organizowane są warsztaty artystyczne z cyklu "Spotkania z Rękodziełem" oraz wystawy okolicznościowe.  
Wszystkim czytelnikom zapewniamy przyjazną atmosferę oraz miłą i fachową obsługę.

Księgozbiór obejmuje:

  • literaturę piękną w języku polskim i w językach obcych
  • literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy

Specjalizacja:

  • ekonomia, marketing
  • historia, historia literatury
  • filozofia, prawo, socjologia, psychologia

Książki mówione

  • bezpłatny dostęp do Internetu - 2 stanowiska (wyłącznie dla czytelników Biblioteki Śródmieście)
  • warsztaty
  • konkursy

Wydarzenia

Kwiecień, 2024

Działalność i patronat

Cytaty (slider)

Dbanie o stały rozwój zatrudnionych w bibliotece pracowników, dążenie do doskonalenia środowiska zawodowego oraz wspieranie koleżanek i kolegów, zwłaszcza podwładnych w rozwijaniu kompetencji zawodowych.

Tworzenie przyjaznej biblioteki i spełnianie oczekiwań wszystkich jej użytkowników. Życzliwe traktowanie wszystkich tych, którzy chcą skorzystać z oferty biblioteki.

Rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców dzielnicy Śródmieście i Miasta Stołecznego Warszawy oraz upowszechnianie wiedzy i rozwoju kultury.

Zapewnienie Czytelnikom dostępu do wszelkiego rodzaju informacji. Stwarzanie warunków i umacnianie nawyków czytelniczych wśród dzieci od lat najmłodszych.

Otaczanie szczególną troską użytkowników niepełnosprawnych oraz tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji społecznej.

Udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i dbanie o zachowanie tożsamości kulturowych.

Wesołych świąt!